Το πρόγραμμα «Ε.Μ.Ε.Ι.Σ. αποτελεί ένα πρόγραμμα εξειδικευμένης κατάρτισης εκπαιδευτικών και παρέμβασης για την προαγωγή του θετικού κλίματος και της ψυχικής ανθεκτικότητας στη σχολική κοινότητα. Ευρύτερος στόχος του προγράμματος είναι η δημιουργία ενός θετικού κλίματος στο σχολικό πλαίσιο, ώστε να είναι δυνατή η ενίσχυση της ψυχικής ανθεκτικότητας ατόμων και ομάδων καθώς και η ανάδειξη και αξιοποίηση εσωτερικών δυνάμεων, κινήτρων και ικανοτήτων στο σχολικό πλαίσιο. Στο Πρόγραμμα συμμετείχαν 125 εκπαιδευτικοί και στελέχη εκπαίδευσης (Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης) και 3200 μαθητές από 39 σχολεία της ευρύτερης περιοχής της Αττικής.

Σκοπός του Προγράμματος είναι:

• Η ενίσχυση του θετικού κλίματος στο σχολικό πλαίσιο,
  • η ενίσχυση της ψυχικής ανθεκτικότητας ατόμων και ομάδων,
  • η δημιουργία ενός δικτύου σχολείων (διαδικτυακή αλληλεπίδραση, επικοινωνία, ανταλλαγή απόψεων-ιδεών-προτάσεων), και
  • η ανάδειξη καλών πρακτικών στη σχολική κοινότητα.

Για περισσότερες πληροφορίες κάνετε κλικ εδώ