Ένα έντυπο για εφήβους στην περίοδο της πανδηµίας COVID-19

Προτάσεις-Οδηγίες για εφαρμογή στην τάξη

Πρόκειται για ένα έντυπο που απευθύνεται σε εφήβους σχετικά με την ψυχοκοινωνική τους προσαρμογή με το άνοιγμα των σχολείων μετά το μακρόχρονο διάστημα της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης λόγω της πανδημίας.

Μέσα από τις «διαδρομές» που αποτυπώνονται στο έντυπο, οι έφηβοι μαθητές και μαθήτριες καλούνται να αναστοχαστούν τις επιλογές-διαδρομές εκείνες που θα συμβάλλουν στην ενεργοποίηση των ψυχοκοινωνικών προστατευτικών παραγόντων που είναι σημαντικές για την προαγωγή της ψυχικής τους ανθεκτικότητας σε περιόδους κρίσης.

Το περιεχόμενο του έντυπου, προτείνεται να αξιοποιηθεί ως εκπαιδευτικό υλικό με τη συνεργασία και υποστήριξη των εκπαιδευτικών σε συνδυασμό με το Έντυπο για εκπαιδευτικούς: «Ενισχύοντας την ψυχοκοινωνική προσαρμογή των παιδιών κατά την επιστροφή στο σχολείο στην περίοδο της πανδημίας COVID-19», Εργαστήριο Σχολικής Ψυχολογίας, ΕΚΠΑ, http://www.centerschoolpsych.psych.uoa.gr/images/epistrofi-sto-sholeio-psychokoinoniki-prosarmogi-COVID-19.pdf.

Ειδικότερα προτείνεται η συζήτηση στην τάξη σχετικά με το περιεχόμενο του εντύπου ή η παρουσίαση στην τάξη από τους ίδιους τους μαθητές που θα το επεξεργαστούν αρχικά σε μικρές ομάδες(ενδεικτικά αναλαμβάνοντας 1 διαδρομή/επιλογή ανά ομάδα). Εφόσον είναι εφικτό ενθαρρύνεται και η σύνδεση με προσφερόμενα μαθήματα του αναλυτικού προγράμματος σπουδών σχετικά με την ανταπόκριση και προσαρμογή των ανθρώπων σε δύσκολες περιόδους.

Τέλος, στο έντυπο περιλαμβάνονται δύο αφίσες (με δυο εκδοχές που συνοψίζουν το περιεχόμενο του εντύπου σελ. 7 και 8) ώστε να αναρτηθούν στην τάξη ή το σχολείο με την ενεργή συμμετοχή των μαθητών/τριών.

Για να δείτε το έντυπο πατήστε εδώ.