«Ψυχοκοινωνική Υποστήριξη Ευάλωτων Ομάδων Μαθητών στη Σχολική Κοινότητα»

Παρασκευή, 27 Μαρτίου 2020 & Σάββατο 28 Μαρτίου 2020

Χώρος διεξαγωγής: Aίθουσα εκδηλώσεων Αula, Φιλοσοφική Σχολή

Το ΠΜΣ «Σχολική Ψυχολογία» και το Εργαστήριο Σχολικής Ψυχολογίας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών διοργανώνουν το 3ο Σχολείο Σχολικής Ψυχολογίας με τίτλο «Ψυχοκοινωνική υποστήριξη ευάλωτων ομάδων μαθητών στη σχολική κοινότητα, Πρακτικές και παρεμβάσεις ευαισθητοποιημένες στις ψυχολογικές ανάγκες παιδιών & εφήβων που έχουν βιώσει τραυματικές εμπειρίες» με διεθνή συμμετοχή προσκεκλημένων ομιλητών. Το σχολείο απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς, στελέχη εκπαίδευσης, ειδικούς ψυχικής υγείας, επαγγελματίες που εργάζονται με ευάλωτες ομάδες παιδιών και εφήβων, καθώς και σε προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς φοιτητές. Σκοπός του συγκεκριμένου σχολείου είναι η ευαισθητοποίηση των συμμετεχόντων αναφορικά με θέματα ψυχοκοινωνικής προσαρμογής και στήριξης ευάλωτων ομάδων μαθητών στις σχολικές κοινότητες, καθώς και η ανάδειξη καλών πρακτικών και παρεμβάσεων ευαισθητοποιημένων στις ψυχολογικές ανάγκες παιδιών & εφήβων που έχουν βιώσει τραυματικές εμπειρίες.

Στο αρχείο της Πρόσκλησης μπορείτε να δείτε περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το 3ο Σχολείο Σχολικής Ψυχολογίας και οδηγίες για την εγγραφή σας

Πρόεδρος: Καθ. Χ. Χατζηχρήστου

Με διεθνή συμμετοχή προσκεκλημένων ομιλητών