Το Εργαστήριο Σχολικής Ψυχολογίας: Εκπαίδευση, Έρευνα και Εφαρμογές (Ε.ΣΧΟ.ΨΥ.) του Τμήματος Ψυχολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών, λειτουργεί στη Φιλοσοφική Σχολή από το 1999 ως Κέντρο Έρευνας και Εφαρμογών Σχολικής Ψυχολογίας. Εντάσσεται στο πλαίσιο ανάπτυξης του πολυεπίπεδου μοντέλου διασύνδεσης θεωρίας, έρευνας, εκπαίδευσης και συμβουλευτικών ψυχολογικών παρεμβάσεων σε σχολεία, ιδρύματα και άλλα πλαίσια και οι δράσεις του υλοποιούνται σε συνεργασία με το Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Σχολικής Ψυχολογίας. Σκοπός του Εργαστηρίου είναι η πρόληψη και προαγωγή της ψυχικής υγείας και ψυχικής ανθεκτικότητας στο χώρο του σχολείου και της οικογένειας καθώς και η σύνδεση-  συνεργασία του Πανεπιστημίου με σχολεία και φορείς της κοινότητας.

Οι ειδικότεροι στόχοι βασίζονται στους ακόλουθους αλληλένδετους άξονες:

· εκπαίδευση και κατάρτιση προπτυχιακών και μεταπτυχιακών φοιτητών, εκπαιδευτικών, ειδικών ψυχικής υγείας και γονέων σε θέματα πρόληψης, προαγωγής της ψυχικής  υγείας και διευκόλυνσης της μάθησης,

· ανάπτυξη, εφαρμογή και αξιολόγηση παρεμβατικών προγραμμάτων πρόληψης και παρέμβασης (evidence - based interventions),

· παροχή συμβουλευτικών /ψυχολογικών υπηρεσιών στη σχολική κοινότητα,

· ενίσχυση του θετικού κλίματος και προαγωγή της ψυχικής ανθεκτικότητας και ευεξίας σε επίπεδο σχολικής μονάδας/κοινότητας,

· διεξαγωγή ερευνών,

· επιστημονικές δημοσιεύσεις και εκδόσεις,

· συνεργασία με σχολεία και φορείς της κοινότητας,

· συνεργασία με ελληνικές και διεθνείς επιστημονικές εταιρείες και φορείς

Για να δείτε το φυλλάδιο του Εργαστηρίου πατήστε εδώ