• Χατζηχρήστου, Χ. (2013). Ανάπτυξη και ενίσχυση θετικών σχέσεων στη σχολική κοινότητα. Προσκεκλημένη ομιλία στο 3ο Πανελλήνιο Συνέδριο Εξελικτικής Ψυχολογίας, Ελληνική Ψυχολογική Εταιρεία, Τμήμα Ψυχολογίας, Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, Μάιος 17-20, Θεσσαλονίκη.
  • Χατζηχρήστου, Χ. (2013). Προαγωγή θετικού σχολικού κλίματος και ψυχικής ανθεκτικότητας στη σχολική κοινότητα. Προσκεκλημένη ομιλία στην Ημερίδα «Ο ρόλος του σχολείου στην ψυχοκοινωνική ανάπτυξη και προσαρμογή των παιδιών προσχολικής ηλικίας», Σιβιτανίδειος Σχολή, 29 Μαρτίου, Αθήνα.
  • Χατζηχρήστου, Χ. (2013). Προαγωγή της ψυχικής ανθεκτικότητας στη σχολική κοινότητα. Παρουσίαση στο: «Σεμινάριο για τη Νέα Οικογένεια», Ομάδες Μητέρων «Απόστολος Παύλος», Συμβουλευτικό Κέντρο Ελπίδα, 25 Νοεμβρίου, Αθήνα.